אז למה לי פוליטיקה עכשיו?

(659 מילים)

גיחה קצרה לפוליטיקה לכבוד הבחירות. לא יחזור על עצמו.

נסה למדל את זה! מהדורת פריימריז

נכון שכחלון מרוויח גם מהייאוש והשנאה למלפגות הקיימות. נכון שהוא סוג של יאיר לפיד שעוד לא הכזיב, ואני מבין שהמצע שלו נראה משכנע (למרות שכמה אנשים כבר קראו אותו?). אבל,  בגדול, הוא בנאדם שסקרים מנבאים לו באיזור השבעה-שמונה מנדטים, ושכל תהילתו על רפורמה אחת. אם רפורמה אחת שווה כמעט עשרה מנדטים – למה מפלגות בשלטון לא מצליחות להעביר אותן?

מי אמר למי ומתי?

מניפסט פוליטי שקיבל הרבה תשומת לב בארה"ב הגדיר את ההבדל בינו ובין יריביו הפוליטיים בערך כך:

מטרת המדיניות שלנו צריכה להיות לסייע לעניים להפוך לעצמאיים יותר, ולא להפוך את מעמד הביניים לעצמאי פחות.

איפה הייתם ממקמים אותו מבחינת ימין שמאל בישראל? באיזו מפלגה? הציטוט הוא מכאן.

בחן את עצמך – מהדורת גני טרכטנברג

חישוב זריז שאולי יכול לעזור: אם יש לכם שלושה ילדים, אתם מקבלים כרגע שש שנות גן בחינם בזכות ועדת טרכטנברג. בהערכה גסה, שנת גן בגנים האלה שווה משהו כמו 28,000 ש"ח. כלומר גני ילדים בחינם שווים לכם, נעגל למעלה – 170,000 ש"ח. מבחינה כספית טהורה, עבור זוג נשוי שהברוטו של כל אחד מהם הוא בין 8,000 ל 17,000 ש"ח, זה שקול פחות או יותר להפחתת מס הכנסה במשהו בין אחוז לשני אחוז (על בסיס 40 שנות עבודה לכל אחד מבני הזוג). איזו משתי האפשרויות הייתם מעדיפים?

גני ילדים בחינם מגיל שלוש הם בעיני נייר לקמוס לא רע לעמדה הכלכלית שלך. האם אתה חושב שגני ילדים הם תחום שעקרונית לא צריך להיות מוסדר דרך מנגנוני השוק? למה? או שאתה חושב שיש כשל שוק ספציפי, ולכן עדיפה הקצאה ציבורית? מהו כשל השוק הזה? האם הקצאה ציבורית תתגבר עליו? או שאתה חושב שזו שאלה של חלוקה מחדש, ושצריך רק לסייע למי שיתקשה לעמוד בעלות של גן פרטי? או שאתה מאמין ש"גנים לעניים יהיו גנים עניים"?  וואוצ'רים מישהו? או שפשוט בא לך שמישהו אחר ישלם בשבילך על הגן של הילדים? קוסומו, המיסים גם ככה גבוהים, אף אחד לא יוריד אותם, לפחות שאני אהנה מזה. נדמה לי שכל אחת מהתשובות שמה אותך במחנה כלכלי אחר. אני אוהב לחשוב על הנושא כי הוא לא נפתר בקלות על ידי השאלה "האם אתה אוהב עניים או שלא אכפת לך מהם?".

אגב, כל השאלות כאן נוסחו בלשון זכר דווקא בתור נקיטת עמדה למען שיוויון בין המינים.

 נסה למדל את זה! מהדורת קשקשת בחירות

אני לא לגמרי מבין את התלונות על השטחיות של תעמולת הבחירות. כלומר, ברור שרמת הדיון כרגע היא, איך לומר, לא משהו. אבל המטרה של המפלגות כרגע היא, בהגדרה, לשכנע את מי שיש סיכוי לשכנע בחודש. ניחוש שלי: רוב מי שמשתכנע מטיעונים סדורים לוגית ומבוססי ראיות כבר מזמן החליט למי הוא מצביע, או לפחות לאיזה גוש הוא מצביע (וכשקוראים להעלאת רמת הדיון קוראים להעלאת רמת הדיון שרלוונטי לחלוקה בין גושים). לכל הפחות, אני שוב מנחש, על כל אחד כזה יש עשרים כאלה שכן ישתכנעו מסיסמאות (אם "ישתכנעו" זו המילה הנכונה). אם יש כעס מוצדק הוא צריך להיות על איפה היו כולם בשנתיים האחרונות, ולא למה עכשיו הם כאלה שטחיים. הבמה לגדול כותבי הריצה, ג'ון פארקר:

Such matters, as Denton has often said, were settled much earlier: weeks, months, years before, they were settled on the training fields, on the ten-mile course, on the morning workout missed here or made up there. Other than maintaining and leaning at the tape, Denton had told him, there is not much you can do about it. Heart has nothing to do with it. In the final straight, everyone has heart.

התנועה לשינוי דרך המדידה של עוני – גרסת המחנה הציוני

קמפיין שנון ומתוחכם של המחנה הציוני ֿלשינוי שיטת המדידה של עוני בישראל? נדמה לי שעם ההגדרה הנוכחית של קו העוני הם יכולים לעמוד בהבטחה הזו, ובעיקר – בלי באמת לשפר את מצבו של כמעט אף קשיש. זה יכול להיות קמפיין מאד אפקטיבי לשינוי שיטת מדידת העוני.

Screen Shot 2015-02-10 at 9.54.13 AM

מיסוי דיפרנציאלי של חברות

אולי הסעיף המשונה ביותר יחסית לפופולאריות שלו במצעים פוליטיים. הרעיון של מיסוי פרוגרסיבי הוא שאנשים עשירים ישלמו יותר, ולא שחברות גדולות יותר ישלמו יותר. למה שמשרד עו"ד פרטי שמניב לבעליו רווח של מיליון ש"ח לשנה, והוא לפי כל הגדרה חברה קטנטנה, ישלם מס נמוך יותר מחברת טבע, שברובה נמצאת בבעלות של בעלי מניות קטנים (דרך קרנות הפנסיה שלהם למשל), ושמרוויחים הרבה פחות מאותו עורך דין? מה אני מפספס?

לכו להצביע!

כי מי שמצביע – משפיע

2 תגובות בנושא ״אז למה לי פוליטיקה עכשיו?"

  1. לגבי גני ילדים בחינם –
    יש צד חיובי במדיניות הזו, בתור העדפה מתקנת לדור הצעיר שסובל מאפלייה ממסודת קשה. לצערינו, למרות שהחוק אוסר באופן רשמי להפלות מחמת גיל, המדיניות בפועל היא שיש אפליה מובנית כזו בטבלאות שכר שנותנות תוספת משמעותית עלכל שנת "ותק", ובכל ענייני "דור א'" , "קביעות" והתחייבויות "פנסיה תקציבית". אם המדינה מתקצבת את קרנות הפנסיה הוותיקות של ההסתדרות, אין סיבה שלא תתקצב גם את גני הילדים של הדור הצעיר.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s